Karo ženklai: kada žlugs Kremliaus ekonomika?
Naftos kainos balandžio pradžioje ėmė mažėti. Rusų žiniasklaidoje pasipylė išgąsčio ženklai. Ar galima tikėtis, kad tarptautinių rinkų sukrėtimai sukels rimtą krizę rusijos ekonomikoje?
Donaldo Trumpo žaidimai su muitais ir neapibrėžtumas pasaulio ekonomikoje antrąją balandžio savaitę pasaulio rinkose gerokai sumažino naftos kainas. Prie kainų mažėjimo prisidėjo ir OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacijos) sprendimas padidinti naftos gavybą daugiau, nei buvo tikimasi.
Ir žiniasklaidoje pasirodė ne vienas straipsnis, kuriame buvo svarstoma, kaip tai paveiks rusijos ekonomiką. Kaip žinia, visa rusijos ekonomika labai priklauso nuo pajamų už energetinius resursus, o naftos kainos yra pagrindinis rodiklis, leidžiantis planuoti federacinį biudžetą (ir atitinkamai, finansuoti karą Ukrainoje).
Gal jau matosi tunelio gale, kada rusijos ekonomika dėl smarkiai krentančių naftos kainų pagaliau nusibaigs?
Naftos kainos ir rusijos biudžetas
Rusijos biudžeto projektai tipiškai skaičiuojami remiantis prielaida, jog naftos kaina vidutiniškai sieks 60 JAV dol. už barelį. Tai – pagrindinė „biudžetinė taisyklė“, kuri leidžia palaikyti federacinio biudžeto balansą. Jei realybėje pasirodo, jog naftos kainos didesnės – papildomos pajamos eina į Nacionalinės gerovės fondą. Jei mažesnės nei 60 JAV dol. už barelį – trūkumas kompensuojamas iš fonde sukauptų lėšų.
2024 metų pabaigoje rusai planuodami savo kitų metų biudžetą buvo nusiteikę optimistiškai. Tikėjosi, jog vidutinės naftos kainos 2025-aisiais sieks 69,7 JAV dol. už barelį, t.y. viršys numatytą bazinę naftos kainą ir stabilizuoti fondo rezervus (nuo 2022 m. jų jau nemažai išnaudojo).
Tačiau balandžio pradžioje šios prognozės subyrėjo kaip kortų namelis.
Dėl D. Trumpo įvedamų muitų, potencialiai didelės jų žalos tarptautinei prekybai ir, atitinkamai, augančios tikimybės, jog JAV ekonomika patirs recesiją, o kitos šalys susidurs su ekonominio augimo lėtėjimu, naftos kainos ėmė smarkiai kristi.
Brent tipo nafta 2025 m. sausio pradžioje kainavo 82 JAV dol. už barelį, o balandžio 8 d. – vos kiek daugiau nei 62 JAV dolerius. Nerimas dėl galimos JAV recesijos daro poveikį ir naftos kainų prognozėms. Paprasta taisyklė: jei pasaulio ekonomika lėtėja, naftos kainos smunka, nes tiesiog reikia mažiau energijos, kad pasaulio variklis suktųsi. Goldman Sachs pateikė prognozes, jog Brent nafta 2025 m. pabaigoje kainuos 62 JAV dolerius už barelį, jei JAV išvengs ekonomikos recesijos, ir 58 JAV dolerius, jei JAV ekonomika ims mažėti. 2026 m. pabaigoje, jei JAV paklius į recesiją, pagal šią prognozę, Brent naftą kainuotų jau tik 50 JAV dolerių už barelį.
Rusija dažniausiai prekiauja Urals tipo nafta, kuri šiaip jau yra pigesnė už Brent kategorijos naftą, o dėl sankcijų pastaraisiais metais Urals nafta parduodama su papildoma 12-15 dol. už barelį nuolaida. Balandžio 9 d. Urals naftos kaina nukrito kiek žemiau nei 50 JAV dol. už barelį.
Visai smagus kritimas, ar ne? O smagiausia tai, jog tokia kaina yra net 10 JAV dol. žemiau, nei reikalinga rusijos biudžetui subalansuoti. Kiekvienas 10 JAV dol. naftos kainos kritimas rusijai kainuoja maždaug 17 mld. JAV dolerių negautų pajamų. Būtent dėl to žema naftos kaina yra geriausios „sankcijos“ rusijos ekonomikai. Tai labai greitai įvertino ir pačioje rusijoje. Rusijos Centrinio banko vadovė Elvira Nabiullina pareiškė, jog mažėjanti paklausa naftai ir krentančios kainas gali gerokai padidinti biudžeto deficitą ir priversti taupyti viešąsias išlaidas.
Poveikį biudžetui rusija šiemet jau pajuto – dėl mažėjančios naftos paklausos, per pirmąjį 2025 m. ketvirtį rusai gavo 31 mlrd. JAV dolerių mažiau, nei prieš metus per tą patį laikotarpį. Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas labai trumpai apibendrino žinias apie mažėjančias naftos kainas: „Mažesnės naftos kainos, mažiau pinigų rusai turi finansuoti savo karą“.
Jau 2024 m. rusijos biudžetas turėjo apie 34 mlrd. JAV dolerių (3,5 trilijonų rublių) deficitą. Vien per pirmuosius tris 2025 metų mėnesius rusijos biudžeto deficitas sudarė 25,5 mlrd. JAV dolerių. Kad taip ir toliau!
Scenarijai rusijos ekonomikai
Ir vis dėlto, šios geros naujienos jau išseko. Pastarąją savaitę naftos kainos vėl ėmė augti, ir Urals kaina užlipo iki 60 JAV dol. už barelį. Tai jau ta riba, ties kuria rusijos finansų ministerija gali lengviau atsikvėpti. Juo labiau, kad 2025 m. Nacionalinės gerovės fonde dar buvo apie 138 mlrd. JAV dolerių turto (iš jo apie pusę – likvidžios priemonės, kurias nesunku parduoti tarptautinėse rinkose).
Šaltinis: https://www.profinance.ru/chart/urals/
Kita vertus, D. Trumpas su savo polinkiu įnešti dramos bemaž kiekvieną savaitę, jau kitą ar dar kitą savaitę gali sukelti naujų pokyčių tarptautinėse rinkose. Todėl verta stebėti naftos kainų „amerikietiškuosius kalnelius“ ir žinoti, kokį poveikį jie gali padaryti rusijos biudžetui ir visai ekonomikai.